Kertépités
Gyepszönyegterités-fűvesités
A gyepszőnyegterités vagy fűvesités során előkészítjük a füvesítendő terepet, ami magában foglalja a terület teljes gyomtalanítását, a megfelelő mennyiségű és minőségű termőföld biztosítását,elteritését valamint annak a terepviszonyokhoz való tökéletes idomulását.
A kertépítési feladatok sorrendje kertenként változhat,természeti,domborzati adotságoktol fuggöen eltérő lehet, ezért nehéz rá általános receptet mondani.
Az egyes munkafolyamatok sokszor összekuszálodnak egymással, de azért általánosan ilyen sorrendben végezzük a kertépítést.
Amennyiben a területen gyepes terület volt, vagy olyan növények vannak, amiket nem szeretne megtartani akkor a kertépítés első fázisaként ezeket a területről eltávolítjuk. Amennyiben a területen lévő régi gyep gyomirtásra került és az legalább 20 cm termőfölddel való feltöltést kap, úgy a régi gyep legyalulása elhagyható.
A tereprendezés a kertépítés egész folyamatát végigkíséri.
Amennyiben a terület talajminősége, vagy a területen lévő földmennyiség azt megkívánja,termőföldet,esetleg kvarc homokot hozatunk, és azt egyenletesen szétteritjük. A kertépítés következő, fázisaként elkészítjük a rézsűk,sziklakertek,lépcsők,térburkolatok,kerti szegélyek, virágágyások,és egyéb ide sorolandó kerti építmények sokaságát. a kertépítés következő fázisaként beültetésre kerülnek a kertészeti árudákból, faiskolákból beszerzett növények.
A növényültetés közben megfelelő mélységű ültető gödröt készítünk, és a földet szerves trágyával javítjuk. majd fenyőkéreg őrleménnyel (mulcs) elfedjük a növényágyás felületét. Itt azért megjegyezném, ha nem akarjuk a növényágyásokat állandóan gyomlálni legalább 5cm vastagságban érdemes beteríteni.
A területet előtte 10-15 cm mélységben felrotáljuk, és ilyenkor forgatjuk bele a talajba a növényi komposztot, vagy szerves marhatrágyát is. A komplex műtrágyákat közvetlenül a fűmag bedolgozása előtt vagy a gyepszőnyegfektetést követően érdemes kijuttatni. A területet ezután tökéletesen síkra készítjük.Amennyiben a füvesítést gyepszőnyeg fektetéssel végezzük, úgy lehetőség van a gyepszőnyeg alá vakondhálót helyezni. Fűmagvetésnél speciális fűmag keveréket alkalmazunk, amit a gyep használatának és az igények figyelembevételével vásárolunk. A fűmagokat megfelelően bedolgozzuk és többszörösen lehengerezzük.
Az öntözést fűmagvetés után az időjárás függvényében naponta többször kis adagokkal kell megöntözni.
Amennyiben füvesítés is szerepelt a kertépítésben úgy az első fűnyírást mi végezzük, ami önnek nem kerül semmibe.
Gyeptrágyázás:
Célirányos gyeptrágyázással a pázsitunk tápanyag utánpotlását tudjuk biztositani,pár nappal késobb már láthatjuk a trágyázás eredményét. évente kétszer -háromszor ajánlott -melyet minden esetben böséges öntözés kövessen.a műtrágya kiszorását fűnyirás és gyepszelőztetés után tegyük.A gyep mohásodásának meggátlására alkalmas a gyeplazitás-a fű tövénél találhato filcréteg eltávolitása-ill mohairtos gyeptrágya alkalmazása.
Sziklakert
Családi házak udvarának dísze a szépen megépített sziklakert.
A sziklakerti kövek, növények, virágok kiválasztása a kerttervezés, kertépítés kellemes része.
A sziklakert helyének kiválasztásakor több szempontra is figyeljünk.
A jól megépített sziklakert kertünk első számú dísze lehet. A rideg kövek és a törékeny növények ellentéte impozáns látványt nyújt.
Sziklakerti növények kiválasztása: Egy sziklakert minél színesebb annál mutatósabb, ezért érdemes olyan növényeket választani, amelyek az év minden szakaszában örömöt szereznek a szépségükkel.
Néhány példa: a jól megszokott Kövirózsa, Varjúháj, Euréka, stb. Lehet néhány gyönyörű és különböző Tulipánt, Törpe rózsákat. És az elmaradhatatlan örökzöldek, például: Cukorsüveg, Télálló kaktuszokat, amelyek az év minden napján ott pompáznak a mi örömünkre.
Tehát olyan növényeket válasszunk, amik januártól-januárig a kert díszei lehetnek.
Mivel a sziklakerti növények, nem túl igényesek /évelők, általában törpe örökzöldek, különböző kövirózsák, stb., ezért a talaj összetételének sem kell erősen tápanyag dúsnak lennie. Az alsó réteg szinte maradhat a helyszínen felásott termett föld, majd egy vízáteresztő réteg kerül fölé, aztán egy gyengén kevert talajt olyan földre cserélni, amely megfelelő tápanyagot fog szállítani a majdani sziklakerti növényeinknek. Itt érdemes olyan földdel pótolni ami szerves anyagot tartalmaz. A későbbi gondozás szempontjából érdemes a már kialakított „Sziklakertet”Geotextiliával,levédeni. A látvány miatt meghintjük vékonyan színes kaviccsal vagy fahánccsal. Ami a nyári hónapokban hasznunkra válhat. Megtehetjük ezt fakéreggel is.